Adélka: Hrát na klavír mě moc baví

Příběh pomoci: Dětský domov Semily. Adélka (16 let) žije v dětském domově v Semilech a Nadační fond Albert ji podporuje ve hře na různé hudební nástroje od roku 2010. Zprvu hrála jen na flétnu, ale hru na klavír potřebuje ke studiu na pedagogické škole. Je moc šikovná.

AdélaKdy a kde ses rozhodla, že se chceš učit hrát na hudební nástroj?
Vlastně to bylo, když jsem byla ještě doma, a ne v dětském domově. Na moji základní škole byla možnost hrát na flétnu. Paní učitelka viděla, že jsem šikovná, tak mi nabídla, že bych mohla hrát. Nejdřív jsem moc nechtěla, ale nakonec mě přemluvila. Chodila jsem hrát od 3. Do 5. Třídy, potom jsem přešla do dětského domova. Když zjistili, že jsem chodila na flétnu, tak mi nabídli, že bych mohla hrát dál. Takže jsem chodila dál od 6. Do 9. Třídy. Ale teď už na flétnu nehraju, protože bych na to neměla čas.

A jak ses tedy dostala k pianu?
Na klavír jsem hrála na základní škole jen asi půl roku. Ale teď hrát musím, protože jsem pedagogické střední škole, kde je to povinné.

 

Na klavír ses tedy začala učit kvůli střední škole?
Začala jsem hlavně proto, že se mi hra na klavír líbí. Potom jsem se rozhodla jít na pedagogickou školu, kde se mi to hodilo, protože se tam hraje na obojí, na klavír i na flétnu, a je to potřeba i k přijímacím zkouškám.

Jak často trénuješ?
Na flétnu už skoro nehraju. Začala jsem totiž hrát na altovou, kterou už nemám, protože jsem ji měla jen půjčenou ze základní školy. Teď nemůžu pořádně trénovat a pletou se mi hmaty. Na klavír hraju hlavně ve škole. Cvičení v domově flákám trochu víc než minulý rok, protože mám teď kvůli škole méně času.

Máš nějaké oblíbené skladby? Co ráda hraješ?
Nejvíc hraju to, co dostanu za úkol ve škole. Někdy slyším nějaké nové skladby u kamarádek ve škole a chtěla bych je hrát taky. Některé mě také naučí, ale většinou na to nemám čas. Taky občas s holkama u piana jen tak blbneme a hrajeme společně.

Máš s hrou na piano nějaké problémy, protože jsi v dětském domově?
V domově možnost hrát mám. Pořídili mi starší piano, které mám v jídelně, takže není takový problém s hlukem. Samozřejmě nemůžu hrát pozdě večer nebo v noci, ale přes den to nevadí, protože je jídelna dál od pokojů

Proč jsi vlastně v dětském domově?
Když umřel mámin přítel, nezvládala se o nás starat. Místo v dětském domově zařídil pro mě i pro moji starší sestru táta. Sestře je teď dvacet let, studuje na vysoké škole a moc hezky spolu vycházíme.

A jaké máš plány do budoucna?
Ráda bych jhrála dál, protože mě to baví. Jen nevím, jak to budu stíhat. Jsem ráda, že teď musím hrát ve škole, protože tam na to mám vyhrazený určitý čas. I do budoucna budu ráda, když budu mít možnost se klavíru věnovat.

Máš už představu, co bys chtěla v životě dělat?
Momentálně chodím na praxe do školky, kde mě to moc baví. Zatím si ale nejsem jistá, co bych chtěla dělat po střední škole. Možná bych zkusila ještě vysokou školu, nebo půjdu pracovat třeba právě do školky.Další články v této sekci +