Dianka: budoucí paní vychovatelka

Příběh pomoci: DOMINO cz. Když mluvíme o Mraveništi, myslíme tím pracovní rehabilitaci, která je určena dětem a mladým lidem z dětských domovů a z pěstounských rodin. Mraveniště je velkým projektem organizace DOMINO ze Zlína, který je velmi inovativním a ojedinělým v celé své šíři. Inovativnost celého projektu spatřují realizátoři v možnostech použití speciálních metod sociální práce, jako je např. pracovní rehabilitace, ergoterapie, poradenství, supervize, zážitkové aktivity a další techniky individuální a skupinové práce.

Dianka: budoucí paní vychovatelkaV Mraveništi umožňujeme dospívajícím získání praktických zkušeností a dovedností potřebných pro zvládání požadavků samostatného života, a to zejména řešení situací spojených se vzděláváním, zaměstnáním, bydlením, hospodařením a nakládáním s penězi, osobním životem, volným časem.

Organizace DOMINO připravila pro dospívající prozatím tři pracoviště - simulované prostředí  pro nácvik praktických dovedností. Jedná se o kavárnu, školku a táborovou kuchyni. Děti si vybírají pracoviště dle svého profesního zaměření, zájmu a motivace. Tato je velmi důležitým faktorem pro zapojení se do projektu. Nemotivovaný klient nemůže nikdy prokazovat zdárné výsledky své práce. Pro dospívající je i velkou motivací fakt, že si v rámci pracovní rehabilitace, vydělají své první peníze, se kterými si sami hospodaří.

Mraveniště funguje i díky podpoře z Nadačního fondu Albert.

Jednou z účastnic pracovní rehabilitace je i šestnáctiletá slečna Diana, se kterou jsme uskutečnily následující rozhovor.

Diano, jak dlouho spolupracuješ s organizací DOMINO?      
Má spolupráce s organizací DOMINO se datuje od roku 2009. Jezdila jsem s DOMINEM na pobytové tábory, víkendová setkání. Postupně jsem se začala připravovat na výkon své práce v rámci pracovní rehabilitace, kde jsem si vybrala zařízení miniškolky. Zde pracuji již druhým rokem vždy o letních prázdninách, předtím jsem ještě jeden rok pracovala v kavárničce. Na tuto práci jsem se připravovala poměrně dlouho. Účastnila se přípravného kurzu a osmi víkendových setkáních, kde nás připravovali odborní pracovníci organizace.

Co Tě na této práci baví?
Mám vztah k dětem. Ráda se o maličké v miniškolce starám a ráda s nimi jsem. Kdyby mě to nebavilo, nedělala bych to. Jsem zvyklá se celý svůj dosavadní život o malé děti starat i v dětském domově, kde žiji. Tam jsem od svých tří let.

Myslíš si, že Ti tato práce umožní zdárné nastartování do samostatného života?
Rozhodně si myslím, že ano. Líbí se mi, že nás zde učí samostatnosti a přemýšlení. Musíme se zde o sebe postarat. Denně dostáváme stravenky, za které si kupujeme potraviny na snídani, svačiny a večeři. Obědy máme zařízené v organizaci. Musíme si sami hospodařit jak se stravenkami, tak i penězi. Učíme se řešit své problémy. Bydlíme samostatně a máme dány pravidla, které nesmíme porušit. Někteří z nás toto ještě nikdy nezažili!

Pomůže Ti tato praxe pro uplatnění se v budoucím povolání?
Myslím si, že určitě. Dostáváme potvrzení o praxi v dané činnosti.

Můj sen je stát se vychovatelkou v dětském domově a být stále s opuštěnými dětmi. Chci jim dávat lásku a cit, ale také je vychovávat. V současnosti sice studuji učební obor Cukrářka v Bzenci, ale obor mě nebaví, cukrářkou nechci být. Už jsem si zjistila, že si budu muset dodělat maturitu v pedagogické oblasti, abych si mohla splnit svůj sen. Jsem ráda za tuto praxi, která mě nasměrovala.

Na koho se můžete obracet v případě náhlých problémů?
Máme zde psycholožku, psychoterapeutku, speciální pedagožku a sociální pedagogy. Každý z nás si může vybrat odborníka, který je mu nesympatičtější, nejblíže, o kterém si myslí, že mu jeho problém pomůže vyřešit. Jsem ráda, že bude v brzké době fungovat i poradenská non stop linka, na kterou budeme moci v případě potřeby všichni kdykoliv a bezplatně zavolat.

Máš nějaké problémy, vyskytuje se něco, co Tě trápí v rámci vykonávání této práce?
S prací v miniškolce nemám žádné problémy. Snad jenom to, že zde mohlo být více dětí z mého dětského domova. Sice se s ostatními znám, ale nejsme si blízcí.

Momentálně jsem hodně smutná z celkové situace z mé biologické rodiny. Zrovna dnes jsem měla telefonát s rodinou, na základě jehož ukončuji veškeré vztahy s nimi. Dlouhé roky se o mne nikdo nezajímal, dnes se mi ozvali až po 5 letech a lákali mě domů. mysleli si, že už je mi 18 let, očekávali můj návrat a finance, které bych s sebou přivezla. prostě očekávají, že je budu živit. Nechci, aby mne již dále kontaktovali. V dětském domově je mi daleko líp, mám vše, co potřebuji. V plnoletosti chci začít žít samostatně a daleko od mé biologické rodiny. Právě tento osobní problém jsem mohla hned rozebrat s psychoterapeutkou v DOMINU, která mi poskytla podporu.

Diano, děkujeme za otevřenost a přejeme Ti vše dobré!

Napsala: Leona HozováDalší články v této sekci +