Dobrovolnice Sabina: To nejdůležitější jsem se naučila už ve školce

Příběh pomoci: Dobrovolnické centrum Pardubice, o.s.

Dobrovolnice Sabina Mošnerová dochází pomáhat s dětmi v Dětském centru v Pardubicích v rámci Městského azylového domu pro ženy a matky s dětmi od července 2014.

Kdy a proč jsi začala pracovat v Dětském centru?
S Dobrovolnickým centrem jsem začala spolupracovat minulý rok v létě. O jeho existenci jsem se dozvěděla díky akci Pardubická pálka 2014, která se ten rok konala ve prospěch Fondu ohrožených dětí Klokánek. Na akci jsme s kamarádkou tvarovaly balónky a malovaly dětem na obličeje. Děti byly úžasné, hodné a vděčné. Akce se mi líbila tolik, že jsem se po chvíli sama sebe začala ptát, jak bych ještě mohla pomoct, nejen jednorázově. Jedna z vychovatelek se mi zmínila o dobrovolnictví. A že se dobrovolníkem může stát každý, kdo chce. Řekla mi o dobrovolnickém centru, které jsem hned v týdnu kontaktovala a spolupracuji s ním dodnes.

Jak často tam docházíš a co tam děláš?
Podle časových možností jednou týdně na dvě až tři hodiny docházím do Městského azylového domu pro ženy a matky s dětmi do jejich Dětského centra, kde pracuji pod pedagogickým dozorem s dětmi předškolního věku. Paní učitelka Káťa Šafránková je úžasný člověk, který všem kolem sebe rozdává úsměvy, podporu a pozitivní energii a myslím si, že to je přesně to, co všichni potřebujeme, zejména lidé v těžší životní situaci.

Proč tě tolik baví práce s dětmi?
Miluji děti pro jejich spontánnost, bezprostřednost a upřímnou radost z čehokoliv a jsem moc šťastná, že s nimi mohu být v Dětském centru, kde si užijeme spoustu legrace při kreslení, skládání puzzlů čí stavění stavebnice. Je krásné vidět, jak se děti učí barvám, geometrickým tvarům. Při práci s nimi vidíte skutečné výsledky své činnosti a snahy. Zároveň obohatíte malého človíčka o něco nového a on obohatí i vás nazpátek. Třeba jen tím, že vám připomene, že i krásný slunečný den je důvodem k radosti, i když třeba nemáte drahé hodinky nebo auto. Stejně ty nejcennější a nejkrásnější věci v životě nejsou na prodej. Je škoda, že my dospělí na to často zapomínáme. Proto ráda pracuji s dětmi. Vždy mi připomenou, že to nejdůležitější, co potřebuji k životu, jsem se naučila už v mateřské školce J

Práce v centru tě prý ovlivnila i při výběru vysoké školy a povolání.
Spolupráce s Dobrovolnickým centrem Pardubice, o. s. mě motivovala ke změně. Od letošního roku začínám studovat na Univerzitě Hradec Králové obor učitelství pro mateřské školy. Chci dělat práci, která má smysl. Musím říct, že všichni, s kým jsem se dosud potkala při své cestě dobrovolníka, byli úžasní, milí a vstřícní. Vážím si všech těchto lidí. Denně se setkávají s nelehkými životními situacemi ostatních, empaticky jim pomáhají, a přesto jim zůstává úsměv na tváři a pozitivní přístup k životu.

Nadační fond Albert podporuje Dobrovolnické centrum  Pardubice, o. s. od roku 2014. Finanční příspěvek je použit na nákup materiálu pro společné tvoření či učení dobrovolníků s dětmi a na koordinaci dobrovolníků.Další články v této sekci +