Matěj M.: Dostat se na mistrovství světa, to by bylo skvělé!

S Matějem (14let) jsme se setkali v útulném dětském domově v Kroměříži. Má talent a svoji budoucnost vidí jasně. Chce se věnovat společenskému tanci a jeho cíle rozhodně nejsou malé.

MatějPřed dvěma lety ses začal věnovat společenskému a latinskoamerickému tanci. Jak ses k tomu dostal?
Se svou taneční partnerkou jsme kmoši už dlouho. Známe se vlastně od malička. Její maminku jednoho dne napadlo, že bychom mohli také zkusit tančit, protože viděla chodit děti svých známých do tanečních a moc se jí to líbilo. Tak nám to navrhla a my se rozhodli to vyzkoušet.

Společenský tanec má jistě mnoho úrovní, kam jste to zatím dotáhli?
Ano, má několik tříd, podle věkových kategorií. S partnerkou se nám podařilo dosáhnout nejvyšší třídy ve své kategorii, tedy do patnácti let.

Jaký je váš největší dosavadní úspěch?
Máme nějaké medaile a poháry ze soutěží po celé České republice. Za největší úspěch ale považuji, že se nám podařilo letos dostat na mistrovství České republiky do Brna, kam jedem příští víkend.

Co bude dál?
Určitě bychom chtěli udělat nejvyšší třídu. Zkusit se třeba dostat na mistrovství světa, to by bylo skvělé.

Jak často máš tréninky?
Trénujeme každý den. Někdy tedy máme jeden den volna. Každý trénink trvá asi tři hodiny. Na nic jiného už mi moc času nezbývá. Obvykle přijdu ze školy, udělám úkoly, jdu na trénink a večer jsem u počítače nebo se sestrami.

Kromě tance už toho asi moc nestíháš…
Občas si jdu s rukama zakopat. Také jsem chtěla hrát piong-pong, ale bohužel se to všechno nedá zvládnout. V týdnu mám tréninky a o víkendech jezdíme na soutěže. Moc volného času mi vážně nezbývá.

Máš nějaké vysněné povolání?
Chtěl bych se živit tancem, trénovat další páry.

Jak dlouho jsi tady v domově?
Jsem v domově od čtyř let. Myslím, že je to lepší než doma. Maminka je nemocná a starat se o pět dětí by asi nezvládla. Mám totiž ještě čtyři sestry. Nejdůležitější je, že nás nerozdělili do různých domovů, že jsme tu se sestrami všichni pohromadě. Rodiče za námi pravidelně jezdí. Vídáme se i s tetou a strejdou. Až dostuduji, určitě chci zůstat v Kroměříži. Mám to tu prostě rád.

Je na světě místo, kam by ses chtěl podívat?
Jednou bych určitě chtěl jet do Afriky. Nelíbí se mi, jak tam lidé musí žít. Rád bych pomohl těm, kteří to potřebují.

Matěji, co vlastně víš o Nadačním fondu Albert?
Posílají mi peníze na tančení a podporují mě. Díky nadaci jsem s tancováním vůbec mohl začít. Také jsem byl jednou na Albert triatlon tour a vyhrál jsem tam kolo!Další články v této sekci +