O pravdě a srandě s doktorem dobré nálady

Černokněžník cholesterol nebo růžový pan Cukrátko, bavič s kapkou maďarské krve i citlivý a zásadový táta tří dětí – to vše a ještě mnohem víc je herec Michal Gulyáš, autor a hlavní protagonista putovního divadelního představení „Zelenina s ovocem dají páku nemocem“, které v rámci projektu Zdravá Pětka podporuje Nadační fond Albert. Hravě a s vtipem ukazuje dětem přednosti ovoce a zeleniny a naopak vysvětluje, proč mají z jejich stolu zmizet cukrovinky a přesolené brambůrky. I když je představení plné interaktivních scének a chytlavých písniček určeno malým dětem, nachechtají se u něj i dospělí. I já jsem se takříkajíc za břicho popadala…

Černokněžník cholesterol nebo růžový pan Cukrátko, bavič s kapkou maďarské krve i citlivý a zásadový táta tří dětí – to vše a ještě mnohem víc je herec Michal Gulyáš, autor a hlavní protagonista putovního divadelního představení „Zelenina s ovocem dají páku nemocem“, které v rámci projektu Zdravá Pětka podporuje Nadační fond Albert. Hravě a s vtipem ukazuje dětem přednosti ovoce a zeleniny a naopak vysvětluje, proč mají z jejich stolu zmizet cukrovinky a přesolené brambůrky. I když je představení plné interaktivních scének a chytlavých písniček určeno malým dětem, nachechtají se u něj i dospělí. I já jsem se takříkajíc za břicho popadala…

Působíte na mě jako rozený herec a bavič. Vaše cesta k herectví přitom nebyla vůbec přímočará..
Přes kriminalistu a námořníka J. Při natáčení mého prvního filmu Jak se točí Rozmarýny mě dokonce pomocná režisérka vyhodila ze studia, když jsem se vztekal, že hrát nebudu. Pravdou ale je, že jsem už na základní škole vymýšlel nejrůznější zábavné scénky, psal básničky a pod mým vedením vznikaly nejrůznější maškarní zábavy i oslavy MDŽ.  Pak mě oslovil Strýček Jedlička a pozval mě na konkurz. I když to tenkrát nedopadlo, už jsem v tom jel….Na konzervatoř mě z politických důvodů dvakrát za sebou nevzali. A to se kvůli mně podruhé sešly dokonce dvě komise najednou! Tak jsem se šel  - já naprostý nešika – vyučit mechanikem kolejových vozidel. Mé výtvory z dílny kolovaly po učňáku jako odstrašující příklady.

Od herectví jste se ale už odradit nenechal…
To v žádném případě. Vždyť já už tehdy točil v zahraničních produkcích. I proto mě nakonec z učiliště vyhodili. Tak jsem šel hostovat do dnešního Klicperova divadla v Hradci Králové a dál natáčel filmy. A protože bez zaměstnání to tehdy nešlo, vstával jsem v pět ráno do fabriky.

V Hradci Králové jste ale dlouho nezůstal…
Pak jsem hostoval ještě ve Vinohradském divadle a divadle Jiřího Wolkera v Praze až jsem v roce 1986 získal první profesionální angažmá v divadle v Příbrami a fabrice dal definitivní vale. V Příbrami jsem platil za „enfant terrible“ souboru a byla to zajímavá doba. Měl jsem možnost tam uvádět i svoje vlastní hry a uspokojil svoje dramatické choutky.  Po devíti letech jsem zakotvil v pražském Rokoku, kde jsem zažil nádhernou éru. Následovalo divadlo Františka Ringo Čecha, kde mi definitivně došlo, že chci bavit lidi.  Do představení Zelenina s ovocem jsem šel vskutku „po Ringovsku.“

Jste autorem scénáře, režisérem i hlavním protagonistou. Jak se vám hraje pro děti a ještě k tomu o zdravé výživě?
Děti jsou úžasné publikum i v tom, že když jsou tam dospělí a já sázím i dospělácké fórky, baví se taky. Dospělí se smějí a ony vycítí, že je to opravdové. A pokud trošku znáte jejich svět, umíte se naladit.  Já si strašně vážím toho, když  firmy podporují srandu. Tlaku a křeče je už tolik, že potřeba uvolnit se je životně důležitá.  A pokud ještě vychovává k dobré věci…..dělám to moc rád. Já sám se taky snažím jíst zdravě, už jen proto, že máme v rodině vysoký cholesterol a zdraví mé rodiny a dětí je pro mě na prvním místě. Vím, o čem mluvím. I když, taková propečená kachnička s knedlíčkem a zelím a k tomu velké černé pivo…J

Jaký humor máte rád?
Chytrý britský – Monthy Pythony, Jistě, pane ministře, Malá velká Británie.

Taky máte pocit, že humoru v médiích ubývá a ten co zůstal upadá?
Je to tak. A klesá jeho inteligence. Lidi řeší jen peníze a na srandu pod tím tlakem nezbývá energie. Já strašně dlouho pátral po smyslu mého herectví, a u Ringo Čecha mi došlo, že chci bavit. Být doktorem dobré nálady.  A chci, aby si mě za moji práci taky mohly vážit moje děti.

Máte tři děti se třemi ženami, životních zkušeností tedy zdá se na rozdávání. Jak vidíte roli muže v dnešní společnosti a rodině?
S oblibou o sobě říkám, že jsem neandrtálec.  Zastávám tradiční role muže a ženy, v tomto nepodléhám módním trendům. Jsem přesvědčený o tom, že do 32 karet života někdo v posledních letech přimíchal i podvodné trumfy. Ženy sice původně chtěly svobodu a rovnoprávnost, ale v podstatě se jim to splněné přání vymklo z rukou, protože teď nevědí co s tím. Zženštilí chlapi možná v něčem vyhovují, ale v něčem zase ne. Takže vlastně nejsou chlapi a neandrtálci jsou rozebraní. Muž je vůdce smečky a chytrá žena ví, jak to udělat, aby i ona měla své místo v tlupě. Ta moje to umí perfektně.

Jak se cítíte mezi ženami?
Já je mám moc rád. Tak z 80% potřebuji jejich společnost, těch zbývajících 20% stačí na občasné ujasnění si chlapských pozic. Jsem i rád, že dvě nejmladší děti, které se mnou žijí, jsou dcery.

Jaký jste otec?
Tvrdý, náročný, nesnesitelný. Razím heslo: „Nemusíš mě milovat, hlavně ať z tebe vyroste slušnej člověk.“ A nesnáším lež. To je moje celoživotní filozofie, razit pravdu. Taky děti vedu k dodržování dohod, pořádku a umění využít ve svůj prospěch od Boha daný talent a dary.

A jsme u víry…
To je naprosto zásadní věc. Víra pomáhá existovat. Vždycky k ní dojdete, jinak nemůžete přežít.

Jaká je tedy vaše životní rada?
Říkat pravdu. Vždy a za každých okolností.

Co si nejvíc přeje Michal Gulyáš?
Zdraví a úspěch pro celou rodinu. Ať se nám vyhnou všechny společenské i přírodní katastrofy.

Michal Gulyáš, herec, dramatik, dabér. Je mu 45 let a je narozen ve slunečním znamení Ryb, v čínském horoskopu pod vlivem Koně a po indiánsku Vlk.  „Maďar z Podkrkonoší „ se narodil v Semilech, od 8 let žil v Praze na Malé Straně. Kromě maďarské po otci vykazuje jeho krev i stopy českých, irských i romských esencí . Vlastní Národní divadelní společnost. Natočil desítky filmů a seriálů v českých i zahraničních produkcích (např. Líbáš jako Bůh, Ženy v pokušení, Kriminálka Anděl, Vyprávěj, atd) a o něco málo méně reklam.

Odkaz na divadelní představení Zelenina s ovocem dají páku nemocem zde. Představení si můžete do své školky a školy zdarma objednat u sdružení Freetime na www.3time.cz.Další články v této sekci +