Popová škola v dětském domově v Olomouci

Příběh pomoci: Dětský domov Olomouc

Na jaře roku 1994 přišla do dětského domova v Olomouci pozvánka na Nejmilejší koncert, což je postupová přehlídka uměleckých aktivit dětí z dětských domovů. Nejmilejší koncert vrcholí každoročně celostátní přehlídkou. V roce 1994 hostilo moravské kolo Brno. Tehdy mladinká vychovatelka Jiřinka využila toho, že děti rády zpívají, jedno děvče umělo hrát trochu na klávesy a jeden chlapec kolem sebe bubnoval, do čeho se dalo. V obsazení klávesy, kytara, bonga a zpěv nacvičila tato skupinka první dvě písničky, ke kterým později přidala ještě další dvě. Směle se přihlásila do moravského kola a postoupila na celostátní přehlídku, přestože začátky nacvičování byly strastiplné. A tak to začalo.

Je konec roku 2015 a běží 22. sezóna, kdy se hudební skupina a Popová škola v olomouckém dětském domově blíží k tisícímu vystoupení. Po celou tu dobu od prvního vystoupení v Brně hudební skupina vystupuje při nejrůznějších příležitostech: od dětských dnů, mikulášských, maškarních bálů až po reklamní akce, plesy, oslavy, koncerty, soutěže a přehlídky. „Postupně jsme museli pořizovat odpovídající aparaturu a hudební nástroje. S pomocí sponzorů a úspěšných grantů se nám to podařilo. I díky Nadačnímu fondu Albert. Řada dětí chodila či chodí do uměleckých škol a věnují se zpěvu či hře na hudební nástroj. I tyto aktivity hradíme ze sponzorských darů a grantů,“ říká Dalibor Křepský, ředitel dětského domova v Olomouci.

Finanční náročnost takového hudebního vzdělávání dětí je vysoká. Každopádně do dnešního dne se vystřídalo v kapele celkem 29 dětí. Z nich se sedm uplatnilo nebo se právě začíná uplatňovat v poloprofesionálních hudebních skupinách. Vytvořily si koníčka snad na celý život. Zažívají úspěch, něco dokážou, jsou cílevědomější nebo vytrvalejší než řada jejich vrstevníků.

Během uplynulých jednadvaceti let vystupovala skupina například v Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Praze, ale také na Slovensku v Dobšiné, Rožňavě a Vlachově. Během stejné doby stála na jevišti např. s Vašo Patejdlem, Pavlem Novákem, Věrou Špinarovou, Petrou Janů, Heidi Janků, Hanou Křížkovou, skupinami Chinaski, Kabát a Lunetic.Další články v této sekci +