Vysoká škola změnila život Kláře z dětského domova

Není samozřejmostí, že by děti z dětských domovů vystudovaly vysokou školu. Proto se Nadační fond Albert snaží podporovat ty, kteří mají zájem školu studovat a v životě chtějí něco dokázat. Jednou z nich je i Klára C., která v dětském domově v Hrotovicích žila od svých čtyř let a pobyt zde bere jako velké pozitivum a životní školu. „Bez toho, co mi dal život v dětském domově, bych možná žila zanedbaná někde na ulici,“ upozorňuje.

 

Klára se prý předtím hodně trápila tím, proč skončila v dětském domově. Postupem času ale zjistila, že nemá cenu se tím zabývat. Mnohem důležitější totiž je, jak se s takovou situací vypořádat. A to Klára zvládla na jedničku.

Zásadní pro ni byla podpora a motivace dětského domova. „Na dětský domov s láskou vzpomínám. Mé vychovatelky mi zkrátka přirostly k srdci a beru je jako svou rodinu,“ vysvětluje.

Ovšem domovy se často potýkají s nedostatkem financí, které mohou i přes motivaci a nadání zabránit podpoře dítěte ve studiu. „Dětské domovy jsou často vzdálené od vysokých škol a nemají dostatek prostředků na hrazení cestovného nebo ubytování studentů na kolejích. Problémem bývá i úhrada učebních materiálů,“ říká Jiří Mareček, předseda správní rady Nadačního fondu Albert.

Nadační fond Albert finančně podporoval Kláru ve studiu od roku 2011 a i díky jeho příspěvkům Klára úspěšně dokončila bakalářské studium na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Kláru vyhecovala ke studiu důvěra ostatních, a tak teď sama může být v domově příkladem a vzorem pro ostatní děti. „Jsem jediná z rodiny, kdo vystudoval vysokou školu, s odstupem času jsem na to velmi hrdá,“ svěřuje se. Nyní dokonce uvažuje o studiu magisterského programu.

Zpětně vidí, jak moc ji vysoká škola v životě posunula.  „Studium na vysoké škole převrátilo můj život vzhůru nohama. Díky ní jsem změnila náhled na život i žebříček hodnot. A také zde navázala mnoho cenných přátelství a konečně - poznala svého manžela,“ vysvětluje.

Nyní díky studiu pomáhá jiným, jak si vždycky přála. „Pracuji jako sociální pracovnice. Myslím, že právě díky mé přímé zkušenosti s dětským domovem, dělám svou práci dobře,“ uzavírá Klára.

Příběhy pomoci - KláraDalší články v této sekci +