Jak lépe zakončit prázdniny než si splnit dlouhodobé přání? To se poštěstilo Mariánovi z Dětského domova v Semilech, a také pětičlenné skupince chlapců z Dětského domova Duchcov, kteří měli možnost zažít poslední den prázdnin plný adrenalinu pod dohledem zkušeného profesionála Tomáše Zonygy v parkourové hale na Jarově.
Všichni chlapci se amatérskému parkouru, tedy pohybové aktivitě, která spojuje výskoky, přeskoky, lezení a akrobatické prvky, věnují ve volném čase. V jejich nelehkém vyrůstání bez zázemí rodiny pro ně parkour znamená pohyb a radost. K odbornému tréninku neměli doteď příležitost. Jejich sen setkat se s profesionálem jim pomohl splnit Nadační fond Albert v rámci každoročního projektu Bertíkova štafeta. Chlapci se tak mohli osobně seznámit s jedním z nejúspěšnějších českých parkouristů, Tomášem Zonygou, a co víc, vyzkoušet si více jak dvouhodinovou lekci pod jeho vedením.
Parkourová lekce proběhla na pražském Jarově, kde na chlapce čekala celá řada méně i více náročných překážek. Počáteční nervozita byla rychle pryč a ze skupiny chlapců se rázem stala parta, která se navzájem hecovala k náročnějším trikům. Se správným provedením jim radil právě Tomáš, který vyzkoušel pozornost a bystrost chlapců při společné rozcvičce, ale i jejich odvahu při lezení na dřevěnou stěnu. Nechyběly ani salta
a přeskoky, které jsou právě pro parkour typické. Na závěr si všichni popovídali o plánech do budoucna a dostali od Zonyho rady, jak trénovat i mimo prostředí speciálně vybavené haly. „Jsem moc rád za tuto možnost a super den s Tomášem,“ nadšeně děkuje Marián z Dětského domova v Smilech. Parkour si trénuje sám v domově a své znalosti pak trpělivě předává i dalším dětem.
Příběhy dětí
+
Čerstvě plnoletý David vyrůstá v Dětském domově v Solenicích a už nyní se staví na vlastní nohy. Na střední hotelové škole v Příbrami studuje třetí ročník oboru kuchař-číšník. Úspěšně absolvoval barmanský a baristický kurz a při škole si přivydělává na brigádách. Rád sportuje, věnuje se hasičskému sportu a v budoucnu by chtěl studovat vojenskou školu.
František z olomouckého dětského domova má dobře našlápnuto stát se novinářem. Díky svému úsilí a podpoře dětského domova i Nadačního fondu Albert úspěšně absolvoval prestižní osmileté gymnázium Open Gate a dnes už se může pyšnit magisterským titulem z žurnalistiky. Šestadvacetiletý vysokoškolák se k životu staví čelem a nebojí se jít svému snu naproti.
Lukášovi je teprve sedm let a vyrůstá v Dětském domově ve Valašském Meziříčí. V září nastoupí do první třídy, ale už teď je velmi pravděpodobné, že jeho nejoblíbenějším předmětem bude tělesná výchova. Lukášovým největším koníčkem je totiž sport všeho druhu. Nejvíce ale propadl hokeji, kterému se může věnovat i díky podpoře Nadačního fondu Albert.
Jednadvacetiletý Jarek bydlí v dětském domově ve Vizovicích již desátým rokem a ze všeho nejvíc miluje tanec. Zdá se, že motto „Přes obtíže ke hvězdám“ si vzal skutečně k srdci, protože se své vášni i díky Nadačnímu fondu Albert intenzivně věnuje a coby tanečník a choreograf již oslavil nejeden úspěch.
Veronika je dvacetiletá studentka z Fulneku, kde vyrůstala v dětském domově Loreta. Díky Nadačnímu fondu Albert úspěšně ukončila střední školu maturitní zkouškou a v současné době pokračuje ve studiu na vysoké škole, a pomalu si tak plní své sny.