Nadační fond Albert podpořil netradiční koníček Davida z dětského domova: Miniaturou české vlajky se zapsal do knihy rekordů !

Nadační fond Albert pokračuje i letos v řadě aktivit na podporu dětí ze sociálně složitého prostředí. Díky oblíbeným Bertíkům pomáhá plnit sny a vytvářet nové příležitosti. Cílem fondu je nejen rozdávat radost, ale hlavně podporovat děti a mládež na jejich cestě do dospělého života. Přání patnáctiletého Davida se neslo v duchu rekordů a kuriozit a nemohlo se tak odehrát nikde jinde než ve známém pelhřimovském muzeu.

David (15) z dětského domova v Uherském Ostrohu na Zlínsku našel netradiční zálibu ve vytváření miniatur státních vlajek. „Už dlouho jsem toužil pokusit se o vytvoření nějakého českého rekordu. Před pár lety jsem sledoval zapsání největší české vlajky do knihy rekordů. Tak jsem si říkal, že bych se pokusil vyrobit tu nejmenší,“ vysvětluje David počátky svého koníčku. Není tedy divu, že jeho největším přáním bylo navštívit Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově, které ve své expozici ukrývá mnoho podivuhodných kousků.

Do Pelhřimova dorazil David plný očekávání. Hned u vchodu jej přivítal provozovatel muzea Josef Vaněk a pozval ho k prohlédnutí všech zajímavostí, které se jim v muzeu dosud podařilo nastřádat. David tak na vlastní oči viděl například boty, které kdysi nosil nejvyšší člověk na světě, nejmenší funkční traktor, silniční kolo s volantem místo řídítek nebo kytaru vyrobenou pouze ze sirek. Vyzkoušel si usednout do sedla nejmenší motorky, podepsal se obří tužkou a bez zaváhání odpovídal na záludné otázky pana Vaňka.

„Mám radost, že má David takový nevšední koníček. K němu je potřeba hlavně trpělivost a tu dnes už jen tak někdo nemá!“ zmínil Josef Vaněk, který Davida celým muzeem provázel a ke každému z exponátů přidal i zábavnou historku o jeho původu.

Nebylo překvapením, že Davida v muzeu nejvíce zaujala vitrína plná těch nejmenších předmětů, jaké jen lidské oko dokáže spatřit. Pod lupou si prohlížel drobné sošky nebo papírky s těmi nejdrobnějšími nápisy. „Já při tvorbě miniatur lupu nepoužívám. Musím se tedy na práci hodně soustředit, abych neudělal chybu,“ prozradil David. Brzy ve výstavce našel i dosud nejmenší českou vlajku a nadšeně podotknul, že ta jeho je ještě o něco menší.

Nový rekord: Davidovi se podařilo pomocí pinzety, nůžek a klasických fixů vytvořit českou vlajku o rozměrech 2,5 x 1 mm. Kromě české vlajky zhotovil stejnou technikou také polskou vlajku, která je dokonce ještě menší! Má rozměry 1 x 0,5 mm a taktéž bude zapsána v české knize. rekordů.

To na závěr nabitého dne v muzeu uznal i pan Vaněk s kolegy z agentury Dobrý den, která hodnotí a zaznamenává české rekordy. Pro Davida si totiž přichystali překvapení. Jeho malované vlajky jsou nyní oficiálně zapsány v knize rekordů jako ty vůbec nejmenší.

„Davidův úspěch je tím nejlepším důkazem, že cílevědomost, píle a odhodlání mají smysl. Jsem opravdu hrdá, že můžeme podporovat vzdělání i rozvoj dětí, které mají v životě složitější startovní čáru,“ doplňuje Alena Paldusová, manažerka Nadačního fondu Albert.

David měl z nového rekordu nesmírnou radost a domů si kromě krásných vzpomínek odvezl také úryvek z nové knihy rekordů, která se v listopadu těší na své vydání a kde již nyní najde navždy zapsáno své jméno. „Moc si vážíme tohoto úžasného dne, který pro Davida Nadační fond Albert ve spolupráci s Muzeem rekordů a kuriozit přichystal. Víme, co to pro něj znamená a že to je zážitek, na který nezapomene do konce života,“ prozradil zástupce ředitelky dětského domova Uherský Ostroh Radek Hnilička, který po celou dobu Davida v Pelhřimově doprovázel.

 

                             Příběhy dětí +