Lukáš úspěšný absolvent projektu Do Alberta na praxi

Středoškolák Lukáš žije v dětském domově Husita a během léta chodil na brigádu do příbramského Alberta. V prodejně si ho tak oblíbili, že by byli rádi, kdyby u nich zůstal.

Dětský domov Husita se nachází na konci rychlostní silnice R4 z Prahy do Příbrami a jeho zřizovatelem je Pražská diecéze Církve československé husitské. Jedním z obyvatel domova je Lukáš, který se druhým rokem učí na truhláře ve Středním odborném učilišti Hluboš. Lukáš hraje závodně fotbal, a aby si něco přivydělal, neváhá o prázdninách vyrazit na brigádu. Už má za sebou zkušenost z Billy, letos se za pomoci zástupkyně ředitele domova Ivety Železníkové přihlásil na brigádu do příbramského supermarketu Albert 645. ,,V prodejně máme jenom dva muže, proto jsme další mužskou posilu přivítali. Lukáš se ujal vybalování suchého sortimentu, které je fyzicky náročnější,‘‘ popisuje manažerka prodejny Michaela Ulrichová. A šlo mu to velmi dobře, protože je pečlivý ,,Jen občas jsem nevěděl, co kam patří, to jsem se pak musel zeptat,‘‘ přiznává Lukáš. Na každou připomínku od kolegů ale reagoval velmi dobře a snažil se se příště chybu neopakovat. Aby poznal chod celé prodejny, vyzkoušel si už i úsek ovoce a zeleniny a měl by se také postavit za pult lahůdek. Manažerka prodejny si také pochvaluje, že se na Lukáše mohli vždy spolehnout, že na domluvenou směnu dorazí. Chodil pouze na odpolední, a tak naštěstí nemusel zápasit s ranním vstáváním. ,,Díky dobrému naplánování směn jsem si mohl užít i prázdniny a někam odjet.‘‘ dodává Lukáš. Kromě výplaty Lukáš získal na brigádě mnoho zkušeností, které postupem času mohl začít předávat i dalším brigádníkům. Navíc poznal, jak to chodí v obchodě a kolik práce je s chodem prodejny spojeno.

Po prázdninách se Lukáš rozhodl, že do prodejny bude chodit i nadále, jen v omezeném režimu, aby stíhal školu. Až se vyučí, chtěl by se věnovat truhlářskému řemeslu. V prodejně jsou však s ním velmi spokojeni a rádi by ho přemluvili, aby u nich zůstal. ,,Lukáš se do obchodu hodí. Je vstřícný k zákazníkům. Obzvláště ti starší ho milují, protože jim ochotně poradí nebo si s nimi popovídá. Oblíbili si ho ale i kolegové, protože je to usměvavý pohodář, který má rád legraci. Luky je prostě náš.‘‘ říká manažerka prodejny.

 

DO ALBERTA NA PRAXI

Lukáš je úspěšným absolventem projektu Do Alberta na praxi, který umožňuje vybraným dětem a mladým lidem ze sociálně ohroženého prostředí starším 16 let získat základní pracovní zkušenosti formou brigád v prodejnách Albert. Předtím, než je student doporučen k výběrovému řízení ve vybrané prodejně, musí absolvovat praktický workshop c prodejně. Tam si vyzkouší práci v různých odděleních prodejny, ale zároveň ukáže, jak se umí postavit k práci. Projekt do Alberta na praxi realizuje Nadační fond Albert ve spolupráci s Evou Mušínskou z oddělení HR, která má na starosti naše učně.

 Další články v této sekci +