Vzdělávání, mentální zdraví či tábory. Nadační fond Albert rozdělil v kraji přes 300 tisíc vítězným dobročinným projektům

27. 04. 2025

Celkem 320 tisíc korun směřuje na pomoc a rozvoj dětí a mladých ze sociálně znevýhodněného prostředí v Kraji Vysočina. Nadační fond Albert rozdal symbolické šeky osmičce dětských domovů a dalších organizací, které uspěly v programu Bertík pomáhá 2025. O nejlepších projektech rozhodli zákazníci místních obchodů Albert. Za posledních pět let dosáhla celková podpora v kraji téměř 2,4 milionu korun.

Již po pětadvacáté podává program Bertík pomáhá pomocnou ruku i v Kraji Vysočina. „Děkujeme všem spolupracujícím organizacím. Setkání na krajském úřadě v Jihlavě nám dodalo mnoho pozitivní energie. Se spoustou organizací trvá spolupráce už mnoho let, je skvělé vidět její konkrétní výsledky a vědět, že naše pomoc má skutečně smysl,“ řekl Jiří Mareček, předseda správní rady Nadačního fondu Albert. Grantový program je jednou z částí pomoci. Za posledních pět let se celková podpora nadace v kraji vyšplhala na 2 390 196 korun.

Slavnostní setkání u příležitosti ocenění vítězných organizací v programu Bertík pomáhá 2025 v úterý hostil Krajský úřad Kraje Vysočina. „Peníze z Nadačního fondu Albert pomáhají dětem v našem regionu dlouhodobě a konkrétně. Vedle finanční pomoci nadace si vážíme i důvěry v práci vybraných organizací. Každé dítě má mít šanci vyrůstat v bezpečí, lásce a s možností objevovat a naplňovat vlastní potenciál. Díky, že pomáháte a děláte děti šťastnější,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Pavel Franěk.

Bertíci pomáhají dětem žít lépe

Charitativní program přináší unikátní příležitost, jak se může veřejnost prostřednictvím hlasování o projektech seznámit s činností i konkrétními příběhy organizací v regionu a podpořit vzdělávání a rozvoj dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Celkem osmička projektů z Kraje Vysočina, kterou vybrali odborníci z Nadačního fondu Albert, se ucházela o přízeň zákazníků. Na základě jejich hlasování v pětici místních obchodech Albert pak fond rozdělil 320 tisíc korun. Podpořenými organizacemi jsou dětské domovy z Nové Vsi u Chotěboře, Jihlavy, Jemnice, Náměště nad Oslavou, Senožat, výchovní ústav z Velkého Meziříčí a Oblastní charita v Jihlavě a Třebíči.

„Náš projekt pomáhá dětem v přípravě na budoucí povolání studiem na středních školách a podporuje je v osamostatnění. Konkrétně jde o úhradu cestovného do škol, nákupu učebnic, učebních pomůcek a vybavení na praktickou výuku, možnost absolvovat školní akce společně se spolužáky. Část finančního příspěvku využijeme na vybavení startovacího bytu pro mladé dospělé,“ popsala Miroslava Florianová, ředitelka jihlavského dětského domova.

Podpora má velký vliv na životy dětí. „Díky této spolupráci, jejíž kvality plynou z dlouhodobé, stabilní a komplexní podpory a pomoci můžeme dětem nabídnout lepší možnosti pro celkový zdravý rozvoj jejich osobnosti, šťastnější dětství a pevnější základy pro jejich budoucí samostatný život po odchodu z našeho zařízení,“ řekla Nikola Vodvárková, vychovatelka Dětského domova Nová Ves u Chotěboře.

 

Bertík pomáhá 2025: Oceněné projekty v regionech Kraje Vysočina

Výchovný ústav, základní škola, střední škola a středisko výchovné péče, Velké Meziříčí – Autoškola 2025

Projekt pomůže mladým klukům z výchovného ústavu získat řidičské oprávnění skupiny T nebo B a zvýší tak jejich šance při hledání zaměstnání na trhu práce.

Dětský domov Nová Ves u Chotěboře – Letní prázdniny dětem z dětského domova

Pro děti z dětského domova je důležité prožít letní prázdniny podobně jako děti z běžných rodin, například na letních pobytových táborech. Mohou tak smysluplně trávit volný čas, navazovat mezilidské vztahy, nová přátelství, učí se týmové spolupráci a odnášejí si zážitky na celý život.

 

Dětský domov se školou, středisko výchovné péče a základní škola, Jihlava – Vzdělání je šance

Projekt podpoří děti, které ukončily povinnou školní docházku, v dalším studiu a přípravě na budoucí povolání. Cílem je, aby získaly kompetence k uplatnění na trhu práce.

Dětský domov Klubíčko – Letní táborová přání

Děti si budou moct vybrat tábor podle individuálních preferencí, posílí se tak jejich rozhodovací schopnosti, rozvoj zájmů či sociálních kontaktů. Projekt nabízí tábory zaměřené na vaření, sport, koně, anglický jazyk, vědecké experimenty či umění. Tak, aby každé dítě mohlo najít aktivitu, která ho skutečně baví a motivuje.

 

Oblastní charita Jihlava – Terapie ZASTÁVka

Projekt pomůže dětem a dospívajícím, jejichž problémy dosáhly takových rozměrů, že si s nimi nejsou schopni poradit sami a k pochopení či jejich vyřešení potřebují odbornou pomoc. Ta probíhá především formou terapie.

 

Dětský domov Korálky – Podpora vzdělávání a rozvoje dětí ze sociálně ohroženého prostředí

Děti se budou moct zúčastnit pobytu na horách a lyžařského výcviku. Díky tomu upevní zdravé sebevědomí a navážou nová přátelství s vrstevníky mimo dětský domov.

Dětský domov Jemnice – Letní tábory 2025

Pobyt na letním táboře je přáním většiny dětí z tohoto domova. Trávit čas v přírodě, v lese nebo u vody s sebou přináší velké zážitky a poměrně velkou změnu oproti životu v domově. Mají možnost poznat nové prostředí, kamarády a získat nové zkušenosti a zážitky.

Oblastní charita Třebíč – Zůstaň v pohodě

Projekt se zaměřuje na duševní a tělesné zdraví mládeže ve věku 9-26 let prostřednictvím aktivit využívajících prvky zážitkové pedagogiky. Jeho cílem je nabídnout bezpečné a podpůrné prostředí, kde děti mohou rozvíjet sociální a osobní dovednosti, posílit duševní zdraví a prohloubit vzájemné vztahy. Zahrnuje například skupinové a seznamovací aktivity či sportovní akce.

Vzdělávání, mentální zdraví či tábory. Nadační fond Albert rozdělil v kraji přes 300 tisíc vítězným dobročinným projektům