Známe vítěze soutěže Finále Zdravé 5. Do dětské kuchařské soutěže se zapojilo rekordních 550 týmů

29. 05. 2024

V pražských Holešovicích vyvrcholilo v pátek 24. května soutěžní klání malých kuchařů zaměřené na zdravé a udržitelné vaření. Finalisté ze základních a mateřských škol i dětských domovů a organizací soupeřili v pěti kategoriích a čekali je dva úkoly. Vítězové si rozdělili věcné a zážitkové ceny v hodnotě 110 000 Kč.

Do letošního 12. ročníku finále Zdravé 5 se zapojilo 550 týmů a šlo tak o nejsilnější ročník v historii soutěže. V rámci prvního kola vařily tříčlenné týmy své originální a zdravé pokrmy pod vedením pedagoga. Odborná porota a veřejnost pak na základě fotografií a příběhu každého týmu vybrala patnáct finalistů, to znamená nejlepší tři z každé kategorie.

Na velké finále do Prahy dorazili účastníci z celých Čech i Moravy připraveni na soutěžní úkoly. Školkové a prvostupňové děti chystaly veselé jednohubky a připravovaly originální výživový talíř. Ve druhé polovině dne soutěžili starší školáci a dětská zařízení, kteří pekli domácí pizzu a utkali se v soutěžním kvízu o zdravém stravování.

Kuchařské výkony dětí ohromily porotu

Chceme touto soutěží děti vést ke zdravému stravování zábavnou a originální formou. Navíc letos měly za úkol spotřebovat všechny suroviny z nákupu, takže je učíme také při vaření neplýtvat,“ vysvětluje Alena Paldusová, manažerka projektu Zdravá 5. „Máme velkou radost, že se každý rok hlásí více týmů a na finále dorazí často i z velké dálky. A jsme opět ohromeni kulinářskými dovednostmi malých kuchtíků i nadšením všech pedagogů.“

Po soutěžních úkolech následovalo hodnocení porotců. Všichni finalisté se mohli těšit z výhry v celkové hodnotě 110 000 Kč, kterou si rozdělili podle svého umístění. Je pouze na nich, zda se rozhodnou využít finanční prostředky na vybavení školní kuchyně, nebo se rozhodnou pro společný zážitek.

Výsledky Finále 2024

V kategorii školek zvítězil tým Berušek z Bečova. Mezi nejmladšími školáky si odneslo zlato družstvo Tři m. ze ZŠ Peruc a v kategorii 3.–5. tříd patří první místo KU-lišákům ze ZŠ Comenius. Z druhostupňových dětí pak porota nejlépe hodnotila Slovácké kuchtinky ze ZŠ a MŠ Větrná v Uherském hradišti. A v poslední kategorii dětských zařízení si první příčku vysoutěžili Šampioni ze Zastávky z NZDM Zastávka Charity Most.

„Soutěž Zdravá 5 nás neskutečně ohromila. Děti si soutěž opravdu užily. Vařit před porotou pro ně byl zážitek, který se jim běžně nenaskytne. Nesmírně si vážíme toho, že jsme se do finále dostaly, a ještě krásnější překvapení bylo vyhrát naši kategorii. Moc děkujeme celému týmu Zdravé pětky za uskutečnění této úžasné soutěže,“ uvádí Jana Konečná ze ZŠ Větrná v Uherském Hradišti.

V odborné porotě usedli vedoucí oddělení informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství Ondřej Horák, Lucie Doušková Gratiasová z Ministerstva průmyslu a obchodu, učitelka a influencerka Štěpánka Cimlová, kuchař zero waste kantýny Stanislav Vaněček a dále odborníci z obchodů Albert a Nadačního fondu Albert, který soutěž organizuje.

Za 12 let se soutěže zúčastnilo více než 11 tisíc mladých kuchařů ze všech koutů České republiky. Každý školní rok projde vzdělávacím programem Zdravá 5, který Nadační fond Albert poskytuje školám zdarma, více než 30 tisíc dětí. Více informací naleznete na webových stránkách www.zdrava5.cz

 

Známe vítěze soutěže Finále Zdravé 5. Do dětské kuchařské soutěže se zapojilo rekordních 550 týmů