Zdravá 5 vyhlašuje další ročník dětské kuchařské soutěže Finále Zdravé 5

28. 02. 2024

Zdravá 5 vyhlašuje kuchařskou soutěž pro školáky. Dětské týmy budou připravovat snídaně, svačiny i sendviče.

Tématem 12. ročníku Finále Zdravé 5 je udržitelnost. Malí kuchtíci budou připravovat nápadité zdravé snídaně či svačiny tak, aby všechny suroviny spotřebovali beze zbytku. Do soutěže pořádané Nadačním fondem Albert se mohou do 26. dubna přihlásit týmy dětí ze školek, škol, dětských domovů a neziskových organizací. Ty nejlepší postoupí do květnového velkého finále v Praze, kde se utkají o zajímavé věcné a zážitkové výhry.

Do celostátní soutěže se mohou přihlásit tříčlenné týmy dětí pod vedením pedagoga, vychovatele či jiného vedoucího. Nejmladší děti budou připravovat libovolný pokrm obsahující zeleninu, ty starší pak sendviče, sladké svačiny nebo originální snídaně. Recept by se měl vejít do rozpočtu 200 korun, na který přispěje Nadační fond Albert. Důležitým podmínkou je, aby dětské týmy využily všechny suroviny beze zbytku. Do loňského ročníku se přihlásilo rekordních 330 týmů z celého Česka.

„Albert se dlouhodobě snaží omezovat plýtvání v prodejnách, kromě mnoha dalších opatření například daruje neprodané potraviny potřebným. Stejně důležité je k udržitelnějšímu nakládání s jídlem edukovat také veřejnost. Jsme rádi, že program Zdravá 5 může přispívat k lepšímu povědomí o neplýtvání už od dětského věku,“ vysvětluje Alena Paldusová, manažerka Nadačního fondu Albert.

Finále pro tři nejlepší v každé kategorii

Přihlášené kulinářské výtvory malých kuchtíků budou experti ze Zdravé 5 hodnotit také podle příběhu, který se s pokrmem pojí. Tedy proč si tým zvolil daný recept či suroviny a koho výsledkem svého snažení pohostil – ať už rodiče, spolužáky či učitele anebo třeba lidi v nouzi. Odborná porota vybere z každé kategorie dva nejlepší týmy. Třetího finalistu zvolí veřejnost v hlasování na sociálních sítích.

Velké Finále Zdravé 5 se bude konat 24. května v Praze. Žádný z týmů neodjede s prázdnou, na všechny finalisty čekají věcné i zážitkové výhry.

Kategorie Finále Z5

Pro přihlášení do soutěže Finále Zdravé 5 stačí vyplnit registrační formulář, nahrát recept s fotografiemi z přípravy na webové stránky www.zdrava5.cz a připojit příběh, koho tým pohostil a proč. Uzávěrka přihlášek je 26. dubna 2024.

Zdravá 5 vyhlašuje další ročník dětské kuchařské soutěže Finále Zdravé 5